Medya


Genelde televizyon yerine interneti takip ederim. Nispeten özgürlüğümü daha az kısıtladığındandır bu tercihimin sebebi.  Televizyonda hangi kanal olursa olsun verileni alırsın seçici olma şansın yok. Halbuki her ne kadar kısıtlamaya çalışsalar da internette kendine daha uygun şeyler bulup oluşturabilirsin.

Ama bu kendimi televizyondan soyutlamam bana büyük şoklar da yaşatıyor. İşte bu yazıyı bu sebepten dolayı yazma gereği duyuyorum.

Yine uzun süre konuşmadığımız bu mahlukat ile tekrar buluşmamız, yakın bir akrabama misafirliğe gittiğimde oldu. Herkes akşam haberlerini izlemeye koyuldu gayri ihtiyari bende odaklanmışım. Haberden habere geçtikçe sanki bende bir şeyler değişti. Zaten her habere ekledikleri ‘Requiem For A Dream’ filminin insanı geren müziği zaten insanı ister istemez sıfırlıyor veya dolduruyor. Bizimkiler tam haberler bitti artık muhabbet edebiliriz kıvamına gelmişlerdi ki, ben bitmiştim artık. Terleme titreme falan… Müsaade isteyip kendimi sokağa attım rastgele sokaklarda koştum hiçbir şey düşünmeden ta ki iyice rahatlayana kadar.

İnsanlar ya çok alışmışlar bu medyanın bu tavırlarına veya hiçbir şeyin farkına varmadan aldırış etmiyorlar. Ama yine de  sanırsam bu şoku yaşayan yalnız ben değilim. Yine şahit oldum kısa bir süre önce yurdun kantininin önünden geçiyordum ki okkalı bir küfür geçti oradan;  ‘orr… ço….’. Afalladım bir an. Kime gitti acaba bu etkili betimlemeler diye.  Meğer gerçek hayatta pek sesi çıkmayan bu sefil arkadaşımız televizyonda ki bdp milletvekiline öfkelenmiş. Artık nasıl bir haber yaptılarsa bayağı bir amaçlarına ulaşmışlardır sanırım.

Gelin biz de bu medyaya bir hareket çekelim;

-Görevi insanları bilgilendirmekten öte bir şey olmadığı halde kendilerini daha üstün güç olarak gören medyaya…

-İnsanları güdülecek koyun farz edip istedikleri yönde yönlendirebileceklerini sanan medyaya…

-Şehvet ve milliyetçilik gibi insanların hayvani duygularına hitap ederek insanları bir nebze daha hayvanlaştıracaklarını sanan medyaya…

Reklamlar

Çay içer miyiz!!!!!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: